Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Skriv för Svetsen

Har du en intressant notis, artikel eller reportage inom fogningsområdet eller ett närbesläktat område som du vill publicera i Svetsen? Eller har du tips till tidningen om vad vi bör skriva om?

För material som ska publiceras i Svetsen finns det några riktlinjer att hålla sig till för att texter ska få plats och bilder komma till sin rätt.

Text

När du skriver text, använd ett vanligt ordbehandlingsprogram. Skriv texten rakt upp och ner - gör ingen layout. Håll dig till det antal tecken som du och redaktionen har kommit överens om. Glöm inte bildtexter, byline, titel och mejladress. Det är en fördel för både dig och läsaren att bryta ut delar ur texten i biartikel, fakta, statistik, data och siffror osv. Korrläs själv och be någon du litar på göra detsamma innan du skickar in materialet.

Det är en hjälp att försöka besvara frågorna Vilka/vem? Vad? Var? Varför? När och hur?

Bild

För att bilder ska bli bra i tryck bör de skickas som separata bildfiler. Bilder nedladdade från nätet blir sällan bra (om det inte är från en bildbank eller liknande). Vi trycker i 300 dpi. Staplar statistik mm tar vi gärna emot i exel. finns inte det så duger en skärmavbildning av ev. staplar/kurva.

Har du några frågor, kontakta redaktören Jens Nyström tel. 073 313 34 45. Det är också till honom du ska skicka det färdiga materialet.

Skrivtips

Fler tips om hur du skriver Pdf, 2.4 MB. (pdf, 338.7 kB)

Har du något som du tycker bör vara med i tidningen?

Kontakta någon av tidningens rådsmedlemmar:

Chefredaktör Svetsen

Jens Nyström jens.nystrom@svets.se Svetskommissionen

Ordförande Svetsens redaktionsråd

Johan Ingemansson jingemansson@lincolnelectric.eu Lincoln Electric

Medverkande

Daniel Stemne daniel.stemne@ssab.com SSAB EMEA AB

Frida Rudbäck frida.rudback@live.se Uddevalla Vuxenutbildning

Joel Andersson joel.andersson@hv.se Högskolan Väst

Alexander Lundstjälk Alexander.Lundstjalk@swerim.se Swerim AB

Joakim Wahlsten joakim.wahlsten@swerim.se Swerim AB

Karl Ericsson karl@svenskaelektrod.se´Svenska Elektrod AB

Magnus Areskoug magnus@areskoug.se KTH

Patrik Swenzén patrik@annonshuset.se Annonshuset AB

Peter Kjällström peter.kjallstrom@esab.se ESAB AB

Peter Norberg peter.norberg@svetsmaskinservice.se Svetsmästaren

Åsa Malmqvist asa.malmqvist@svets.se Svetskommissionen

Maria Höök annamaria.hook@gmail.com Egenföretagare

PDF

Senast ändrad av: Jens Nyström

 


Dela med dig av er framgång

Har ni löst ett produktionsproblem på ett smart sätt? Gått in i ett intressant samarbete? Eller tillverkar ni något spännande? Hör av dig till Jens Nyström.

Kontakta oss

Besöksadress:
Grev Turegatan 12A
Visa på kartan ›

Postadress:
Grev Turegatan 12 A
114 46 Stockholm

Telefon, växel:
08-120 304 00

E-post:
info@svets.se

Svetskommissionen  Grev Turegatan 12 A, 114 46 Stockholm  Tel: 08-120 304 00  E-post: info@svets.se