Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Godkända utbildare

Utbildare som är godkända av Svetskommissionen att utbilda enligt IIW-/EWF:s utbildningsriktlinjer kallas för ATB - approved training body. I tabellen finns alla verksamma utbildare som har tillstånd att starta kurser.

Din kursanmälan skickar du till kursanordnaren. Om det finns krav på grundutbildning och praktik ska du intyg som styrker att du uppfyller kraven när du anmäler dig.

Om du har frågor som inte kursanordnaren kan svara på, hör av dig till Elisabeth Egerblom, tel: 08-120 304 02.

Validering av svetsare

I tabellen finns godkända utbildare för internationell svetsare (IW). De är även godkända validerare för svetsare. Kontakta lämplig utbildare för hjälp med frågor angående validering.

KursanordnareKontakt kursansvarigKursorterKursstartGodkänd utbildare förGodkänd t.o.m*

IWE/IWT

 

 

 

 

 

Swerea Kimab, Stockholm

Joakim Hedegård, 08-440 48 94, joakim.hedegard@swerea.se

 Stockholm

 2018-01-

IWE, IWT

17-02-21

IWS

 

 

 

 

 

Inspecta, Göteborg

Johan Cronsell, 070-2698392, johan.cronsell@inspecta.com

Göteborg

2017-09-25

IWS

17-11-26

Inwenco

Leif Sjögren, 0702-81 79 70,

leif.sjogren@inwenco.se

Sundsvall

2017-09-25

IWS

18-03-24

Lernia Utbildning AB

Thomas Thulin, 0705-907820, thomas.thulin@kemppi.com

Göteborg

Västerås

 

IWS

18-02-26

Montico Teknik AB, Tranås

Camilla Svanborg, 0140-59 90 03

camilla.svanborg@montico.se

Tranås

2017-10-09

IWS

17-09-28

Svenska Elektrod AB

Per Brännström, 0709-73 41 74, per@svenskaelektrod.se

iws@svenskaelektrod.se

Stockholm

2017-09-04

IWS

18-03-19

Voestalpine Böhler Welding Nordic AB

Lars-Åke Bylund, 0226-85 725, lars-ake.bylund@voestalpine.com

Avesta


IWS

18-03-20

Svetsakademin

Kerstin Haraldsson, 0707-90 28 20, kerstin.haraldsson@svetsansvarig.se

Göteborg

 


Stockholm

2017-09-11

 

2017-10-30

IWS

18-11-04

IWS med starttillstånd

 

 

 

 

 

Ekbackeskolan

Jörgen Persson, 070-931 80 81, jorgen.persson@osby.se

Osby

 

 

 

IWI






NDT Training Center AB

Ulf Krouthén, 0706-18 44 42, ulf.krouthen@ndttraining.se

Västerås



IWI

18-10-07

Svetsakademin


Björn Lindhe, 0721- 60 57 00

bjorn.lindhe@svetsansvarig.se

Göteborg

2017-09-11

 


2017-10-30

 

2017-11-20

IWI - Grundutb.

 

IWI-S


IWI-C

19-12-12

IWSD

 

 

 

 

 

Weld on Sweden, Växjö

Ali Bahrami, 0470-54 33 70,

ali@weldonsweden.se

Växjö

2017-09-30

IWSD

16-02-05

ELW med starttillstånd

(f.d. EFW)





Luleå tekniska universitet

Alexander Kaplan. 0920-49 17 33

alexander.kaplan@ltu.se

Luleå

2017-12-05

ELW-B


EPW

 

 

 

 

 

GPA Flowsystem AB

Magnus Karlsson, 0431-44 58 27

mk@gpa.se

Hjärnarp

 

CEPW

20-03-16

Swerea Kimab

Daniel Ejdeholm, 0725-53 26 30

daniel.ejdeholm@swerea.se

Stockholm

2017-09-11

2017-10-10

CEPW

18-12-15

Tumab

info@tumab.se 
Tel. 0418-163 85

Svalöv


CEPW

19-08-25

ETS

 

 

 

 

 

Castolin Scandinavia AB, Hisings backa

Per Andersson, 031-57 04 74, per.andersson@castolin.se

 

 

ETF

17-08-16

 

KursanordnareKontakt kursansvarigGodkänd utbildare förGodkänd t.o.m.*

IW

 

 

 

Anders Ljungstedts Gymnasium, Linköping

Esko Norén, 013-20 76 53

esko.noren@linkoping.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-01-13

Astar AB, Umeå

Daniel Borgström, 0738-45 31 91

daniel.borgstrom@astar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-12-05

Bessemerskolan, Sandviken

Ari Nurmi, 0700-89 70 26

ari.nurmi@utb.sandviken.se

IW, MMA, MIG/MAG,TIG nivå rör

17-11-07

Bäckadalsgymnasiet, Jönköping

 

Peter Klasson, 0703-31 84 64

peter.klasson@jonkoping.se

IW, MMA, MIG/MAG,TIG nivå rör

17-11-07

Competens Utbildning Sverige AB, Hagfors

Patrik Samuelsson, 010-516 20 55

patrik.samuelsson@competens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-02-23

Competens Utbildning Sverige AB, Ystad

Kari Hanhineva, 040-630 36 59

Kari.hanhineva@competens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG  nivå rör

19-02-24

Ebersteinska Gymnasiet, Norrköping

Kristian Weidenstrauch, 0725-39 0100

kristian.weidenstrauch@norrkoping.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå käl

20-03-23

Ekbackeskolan, Osby

Jörgen Persson, 0709-31 80 81

jorgen.persson@osby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

17-09-14

Fredrika Bremer Gymnasierna, Haninge

Douglas Norberg, 08-606 76 77

douglas.norberg@edu.haninge.se

IW,MMA,MAG nivå käl

19-05-06

Furuhedsskolan, Kalix

Bengt-Arne Nilsson, 0730-69 60 70,

bengt-arne.nilsson@edu.kalix.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG och Gas nivå rör

18-10-06

Hagströmska Gymnasiet, Falun

Anders Andersson, 0725-15 80 57

anders.andersson@hagstromska.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-12-16

Hushagsgymnasiet, Borlänge

Roger Bruhn, 0703-27 82 74

roger.bruhn@edu.borlange.se

IW MMA, MIG/MAG nivå rör

20-06-02

Högsby Utbildningscenter, Högsby

Bertil Österlind, 0491-29227

bertil.osterlind@huc.hogsby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

17-11-09

Härjedalens Gymnasium, Sveg

Bengt-Olof Johansson, 0706-07 29 13

bengt-olof.johansson@zonline.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-05-26

Jobbcenter, Botkyrka kommun

Jari Rauhala, 0761-15 00 29

jari.rauhala@botkyrka.se

IW, MMA nivå plåt

20-01-24

Jämtlands gymnasium, Bispgården

Richard Terneborg, 0696-68 12 50

richard.terneborg@jgy.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

20-04-06

Karlfeldtgymnasiet, Avesta

Dan Karlsson, 0226-64 56 03

dan.a.karlsson@avesta.se

IW MMA, MIG/MAG nivå rör

19-05-19

Karlstads Teknikcenter, Karlstad

Lars Svensson,054-5401452

lars.svensson@karlstad.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-05-23

Lernia Utbildning AB, Arvika

Annica Forsberg, 0705-08 40 53

annica.forsberg@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-11-29

Lernia Utbildning AB, Borås

Sven Andorff, 0767-69 92 20

sven.andorf@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

17-11-24

Lernia Utbildning AB, Göteborg

Niels Hederstedt, 0767-69 92 58

niels.hederstedt@lernia.se

IW MMA nivå rör

19-01-24

Lernia Utbildning AB, Halmstad

Wilson Kee, 0722-54 00 61

wilson.kee@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-01-31

Lernia Utbildning AB, Karlstad

Mattias Fröding, 0722-54 66 55

mattias.froding@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-06-04

Lernia Utbildning AB, Karlskrona

Jonathan Holgersson, 0722-54 00 33

jonathan.holgersson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, nivå rör

19-08-30

Lernia Utbildning AB, Landskrona

Ronny Lindblad, 0722-54 52 80

ronny.lindblad@lernia.se

IW, MMA, MIG/ MAG, TIG, Gas nivå rör

19-11-16

Lernia Utbildning AB, Luleå

Jonny Osterman, 0703-22 50 44

jonny.osterman@lernia.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

19-09-30

Lernia Utbildning AB, Lycksele

Walter Sjöström, 0722-54 58 93, walter.sjostrom@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

2020-05-15

Lernia Utbildning AB, Malmö

Andreas Jonasson, 0722-54 62 27

andreas.jonasson@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, nivå rör

20-02-13

Lernia Utbildning AB, Nyköping

Mats Adolfsson, 0722-54 32 06

mats.adolfsson@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

19-01-29

Lernia Utbildning AB, Ronneby

 

Jörgen Osbäck, 0722-54 61 28

jorgen.osback@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-06-16

Lernia Utbildning AB, Sandviken

Abraham Bergman, 0722-54 17 01

abraham.bergman@lernia.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt


Lernia Utbildning AB, Skövde

Kjell Gullberg, 0730-69 75 81

kjell.gullberg@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-11-16

Lernia Utbildning AB, Sundsvall

Paul Sjöqvist, 0702-05 84 62

paul.sjoqvist@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-08-30

Lernia Utbildning AB, Värnamo

Leif Stadig, 0722-54 67 14

leif.stadig@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-04-13

Lernia Utbildning AB, Västerås

Milad Sojodi, 0722-54 54 00

milad.sojodi@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-15

Lernia Utbildening AB, Växjö

Rune Ståhlberg, 0735-42 74 11

rune.stahlberg@lernia.se

IW, MIG/MAG, TIG nivår rör

19-09-30

Lernia Utbildning AB, Östersund

Erik Eng, 0722-54 59 90

erik.eng@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

19-08-31

Marks Gymnasieskola, Kinna

Esad Mehmedovic, 0706-21 25 37

esad.mehmedovic@mark.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

17-11-25

Martin Koch-gymnasiet, Hedemora

Roland Cardenström, 0225-342 91

roland.cardenstrom@hedemora.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå rör


Montico Kompetensutveckling AB, Motala

Hassan Eshgi Vardanil, 0141-22 35 21

hassan.eshgivardani@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-04-04

Montico Kompetensutveckling AB, Norrköping

Erich Oskarsson, 011-500 10 50

erich.oskarsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-02-22

Montico Kompetensutveckling AB, Olofström

 

Joakim Nilsson, 0454-20 09 99

joakim.nilsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG och Gas nivå rör

19-12-15

Montico Kompetensutveckling AB, Västervik

Christian Hummelgren, 0490-4400 11

christian.hummelgren@montico.se

IW MIG/MAG nivå rör

20-01-24

Mälardalens Tekniska Gymnasium, Södertälje



IW, MMA nivå rör

17-11-11

Parkskolan, Örnsköldsvik

Sören Byström, 0660-88368

sb@park.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

19-04-20

Peder Skrivares skola, Varberg

Morgan Karlsson, 0705-69 82 24

morgan.karlsson@varberg.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt, TIG nivå rör

18-03-15

Stjerneskolan, Torsby

Ante Persson, 0706-85 17 11

ante.persson@edu.torsby.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

20-02-04

Sundsvalls gymnasium

Per Hallkvist, 0722-46 67 43

per.hallkvist@skola.sundsvall.se

IW, MMA nivå plåt, MIG/MAG nivå rör

20-06-01

Sweden High Tech Welding Team AB, Arvika

 

Mikael Björkholtz, 0570-132 10

mikael@htwt.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-07-28

Söderslättsgymnasiet, Trelleborg

Magnus Österberg, 0410-73 36 88

magnus.osterberg@skola.trelleborg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

18-04-13

Tannbergsskolan, Lycksele

Anders Åström, 0722-44 03 11

anders.astrom@edu.lycksele.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt

17-09-22

Utvecklingscenter Friskola Oxelösund

Kari Liikanen, 0736-29 14 80

kari.liikanen@friskola.info

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-06-15

Veldi AB, Eksjö

Tina Niska, 0736-87 83 78 

tina.niska@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-04-11

Veldi AB, Jönköping

Jarmo Maaninka, 0708-23 79 61

jarmo.maaninka@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-08-30

Yrkesakademin AB, Borlänge

Thomas Söderström, 023-584 91

thomas.soderstrom@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

18-06-27

Yrkesakademin, Fagersta

Ulf Engström, 0223-101 50

ulf.engstrom@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-02-24

Yrkesakademin, Kalix

Assar Jacobsson, 0725-89 88 76

assar.jacobsson@ya.se

IW, MMA, TIG nivå rör

MIG/MAG nivå plåt

19-08-31

Yrkesakademin, Karlskoga

Frank Nagy, 0704-57 14 87

frank.nagy@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-02-24

Yrkesakademin AB, Ludvika

Mats Jansson, 0240-101 90

mats.jansson@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-06-05

Yrkesakademin AB, Mora

Benny Kober, 023-589 81

benny.kobler@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

18-05-21

Yrkesakademin AB, Söderhamn

Sakari Kajaus, 0270-703 85

sakari.kajaus@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

17-12-20

Älvdalens Utbildningscentrum AB

Jonny Hahlin, 0251-597071

jonny.hahlin@alvdalen.com

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-05-02

Ängelholms Gymnasieskola

Magnus Jonsson, 0431-468753

magnus.jonsson@engelholm.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå käl

18-05-11

 

*Ibland får skolor och utbildare dispens med tiden för att korrigera avvikelser vid revisioner. Därför förekommer det utbildare i listan vars formella godkännande har gått ut. De utbildarna har fortsatt rätt att starta utbildningar och blir godkända då avvikelserna är stängda.

Skolor som har mist sitt godkännande eller valt att avlsuta sin IW-utbildning plockas bort från listan.


Senast ändrad av:

Marie-Louise Enerlöv
19 september 2017


Svetskommissionen  Box 5073, 102 42 Stockholm  Tel: 08-120 304 00  E-post: info@svets.se