Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Godkända IW-utbildare

Utbildare som är godkända av Svetskommissionen att utbilda enligt IIW:s utbildningsriktlinjer kallas för ATB - approved training body. I tabellen finns alla verksamma utbildare som har tillstånd att starta kurser inom IW- internationell svetsare. Dessa utbildare är också godkända att utföra svetsvalidering.

Din kursanmälan skickar du till kursanordnaren. Om det finns krav på grundutbildning och praktik ska du skicka med intyg som styrker att du uppfyller kraven när du anmäler dig.

Om du har frågor som inte kursanordnaren kan svara på, hör av dig till Elisabeth Egerblom, tel: 08-120 304 02.

Svetskommissionens revisorer har återupptagit revisioner under hösten 2020, beroende på utbildarens tillgänglighet.

Validering av svetsare

Testcenter för validering av svetsare ska vara:

Notera att samtliga utbildare enligt listan nedan därmed inte är godkända testcenter för validering av svetsare. Se vidare beskrivningen av systemet för validering av svetsare.


KursanordnareKontakt kursansvarigGodkänd utbildare förGodkänd t.o.m.*

IW




Anders Ljungstedts Gymnasium, Linköping

Kurt Flink, 0727-49 92 24

kurt.flink@linkoping.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-02-15

Astar AB, Umeå

Jimmy Lindman, 0707-74 52 52

jimmy.lindman@astar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-01-30

Astar KVA, Umeå

Dennis Eklund, 0706-79 94 94

dennis.eklund@astar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Bessemerskolan, Sandviken

Ari Nurmi, 0700-89 70 26

ari.nurmi@edu.sandviken.se

IW, MMA, MIG/MAG,TIG nivå rör

23-11-19

Bråvalla Gymnasiet, Norrköping

Kristian Weidenstrauch, 0725-39 0100

kristian.weidenstrauch@norrkoping.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå käl

23-03-23

Campus Oxelösund, Oxelösund

Kari Liikanen, 0736-29 14 80

kari.liikanen@oxelosund.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-15

Ekbackeskolan, Osby

Jörgen Persson, 0709-31 80 81

jorgen.persson@osby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-04-26

Filbornaskolan, Helsingborg

Nicklas Lishöj, 073–344 29 72

nicklas.lishoj@helsingborg.se

IW, MMA, TIG nivå rör

Starttillstånd

Fredrika Bremergymnasiet, Haninge

Joel Andersson, 0706-78 36 43

joel.andersson@haninge.se

IW, MMA,MAG nivå käl

22-05-06

Furuhedsskolan, Kalix

Jim Kenning, 0730-98 97 18

jim.kenning@kalix.se

IW, MMA, TIG nivå rör, och MIG/MAG nivå plåt

21-10-07

Hagströmska Gymnasiet, Falun

Anders Andersson, 0725-15 80 57

anders.andersson@hagstromska.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-12-15

Hushagsgymnasiet, Borlänge

Glenn Hedström, 0722-48 71 14

glenn.hedstrom@borlange.se

IW MMA, MIG/MAG nivå rör

21-03-30

Härjedalens Gymnasium, Sveg

Bengt-Olof Johansson, 0706-07 29 13

bengt-olof.johansson@zonline.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-08-03

Högsby Utbildningscenter, Högsby

Lars Johansson, 0491-293 90

lars.johansson@hogsby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-11-09

Jämtlands gymnasium, Bispgården

Stig-Allan Bergman, 010-490 26 50

stig-allan.bergman@jgy.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

21-03-30

Karlfeldtgymnasiet, Avesta

Dan Karlsson, 0226-64 56 03

dan.a.karlsson@avesta.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-05-20

Kungsmadskolan, Växjö

Stefan Bolin, 0705-67 23 65

stefan.bolin@vaxjo.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-05-24

Kunskapscompaniet, Eskilstuna

Tony Andersson, 0761-95 43 39

tony.andersson@kunskapscompaniet.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-21

Kunskapscompaniet, Köping

Fredric Larsson, 073-503 83 02

fredric.larsson@kunskapscompaniet.se 

IW, MMA, nivå rör

24-05-27

Lernia Utbildning AB, Arvika

Peter Hjerpe, 0722-54 63 89

peter.hjerpe@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-01-09

Lernia Utbildning AB, Borås

Frank Shkambi, 0722-541616

frank.shkambi@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-07-20

Lernia Utbildning AB, Kalmar

Roland Hildingsson, 0722-54 11 17

roland.hildingsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-05-09

Lernia Utbildning AB, Karlskrona

Damian Czudecki, 0722-54 00 32

damian.czudecki@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-01-17

Lernia Utbildning AB, Karlstad

Torbjörn Persson, 0722-54 61 58

torbjorn.persson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-06-04

Lernia Utbildning AB, Lycksele

Walter Sjöström, 0722-54 58 93

walter.sjostrom@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-11-01

Lernia Utbildning AB, Oskarshamn

Roberth Persson, 0722-54 99 33

roberth.persson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-05-21

Lernia Utbildning AB, Ronneby

Jörgen Osbäck, 0722-54 61 28

jorgen.osback@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-06-20

Lernia Utbildning AB,

Skövde

Tuomo Kainulainen, 072-204 61 04

toumo.kainulainen@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-08

Lernia Utbildning AB, Stockholm

Andreas Johansson, 0722-54 01 25

andreas.johansson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-05-29

Lernia Utbildning AB, Sundsvall

Sargis Sargsyan, 072-254 58 64

sargis.sargsyan@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

22-08-30

Lernia Utbildning AB, Trollhättan

Mehmed Aleckovic, 0705-08 47 12

mehmed.aleckovic@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-09-26

Lernia Utbildning AB, Värnamo

Peter Heningsson, 0722-54 71 74

peter.henningsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-02-24

Lernia Utbildning AB, Västerås

Milad Sojodi, 0722-54 54 00

milad.sojodi@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-09-15

Lernia Utbildning AB, Örebro

Lars Gustafsson,0705-54 63 49

lars.gustavsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt, TIG nivå rör

21-12-19

Lernia Utbildning AB, Östersund

Erik Eng, 0722-54 59 90

erik.eng@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

23-08-31

Marks Gymnasieskola, Kinna

Esad Mehmedovic, 0706-21 25 37

esad.mehmedovic@mark.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-03-04

Martin Koch-gymnasiet, Hedemora

Roland Cardenström, 0225-342 91

roland.cardenstrom@hedemora.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå rör

23-04-08

Montico Kompetensutveckling AB, Ljungby

Wilson Kee, 0372-75 99 59

wilson.kee@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-09-03

Montico Kompetensutveckling AB, Mjölby

Hassan Eshgi Vardani, 0142-65 51 01

hassan.eshgivardani@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-16

Montico Kompetensutveckling AB, Norrköping

Erich Oskarsson, 011-500 10 50

erich.oskarsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-02-22

Montico Kompetensutveckling AB, Nyköping

Mats Adolfsson, 076-69 69 110

mats.adolfsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nvå rör

24-08-27

Montico Kompetensutveckling AB, Olofström

Raimo Hagelberg, 0454-20 09 91

Raimo.hagelberg@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG och Gas nivå rör

22-12-15

Montico Kompetensutveckling AB, Vimmerby

Mahmoud Asmer, 0492-49 00 10,

mahmoud.asmer@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Montico Kompetensutveckling AB, Västervik

Christian Hummelgren, 0490-4400 11

christian.hummelgren@montico.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-01-24

Peder Skrivares skola, Varberg

Morgan Karlsson, 0705-69 82 24

morgan.karlsson@varberg.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt, TIG nivå rör

21-09-16

Stjerneskolan, Torsby

Ante Persson, 0706-85 17 11

ante.persson@edu.torsby.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

23-02-21

Sundsvalls gymnasium

Per Hallkvist, 0722-46 67 43

per.hallkvist@sundsvall.se

IW, MMA nivå plåt, MIG/MAG nivå käl

23-05-13

Sweden High Tech Welding Team AB, Arvika

Mikael Björkholtz, 0570-132 10

mikael@htwt.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-07-28

Säffle Lärcenter

Andreas Björklund, 0533-681052

andreas.bjorklund@larcenter.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-06-01

Teknikcollege Masugnen Lärcenter, Lindesberg

Jan Holmberg, 0581-816 55

jan.holmberg@lindesberg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-12-18

Trä- och Teknikcollege AB, Skellefteå

Håkan Burén, 070-514 86 07

hakan@t2college.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-06-04

Veldi Kompetens, Borås

Mikael Visell, 0733-82 51 92

mikael.visell@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-08-14

Veldi Kompetens, Eksjö

Tina Niska, 0721-55 23 41

tina.niska@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-04-11

Veldi Kompetens, Göteborg

Lalith Eklöf, 0707-45 16 58

lalith.eklof@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-05-13

Veldi Kompetens, Halmstad

Bengt Andersson, 0733-44 25 98

bengt.andersson@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-04-24

Veldi Kompetens, Helsingborg

Kari Hanhineva, 0732-00 10 36

kari.hanhineva@veldikompetens.se



Veldi Kompetens, Jönköping

Jarmo Maaninka, 0708-23 79 61

jarmo.maaninka@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

22-08-30

Veldi Kompetens, Malmö

Andreas Nilsson, 0732-00 10 38

andreas.nilsson@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-03-27

Veldi Kompetens, Växjö

Johan Lindblad, 0723-29 00 46

johan.lindbladh@veldikompetens.se 

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-04-03

Viskastrandsgymnasiet, Borås

Lis Hein, 0733-60 28 60

lis.hein@edu.boras.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

24-06-19

Yrkesakademin AB, Borlänge

Thomas Söderström, 023-584 91

thomas.soderstrom@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

24-05-16

Yrkesakademin, Kalix

Lars Brännvall

lars.brannvall@ya.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

22-08-31

Yrkesakademin, Karlskoga

Frank Nagy, 0704-57 14 87

frank.nagy@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

23-02-04

Yrkesvux Trelleborgs Kommun, Trelleborg

Magnus Österberg, 0410-73 36 88

magnus.osterberg@trelleborg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

24-04-13


På grund av särsilda regler under Covid-19 får utbildare automatiskt förlängt godkännande i 6 månader. Observera att detta endast gäller under de speciella omständigheter pandemin medför.

Skolor som har mist sitt godkännande eller valt att avlsuta sin IW-utbildning plockas bort från listan.


Senast ändrad av:

Åsa Madonia


Svetskommissionen  Grev Turegatan 12 A, 114 46 Stockholm  Tel: 08-120 304 00  E-post: info@svets.se