Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Godkända IW-utbildare

Utbildare som är godkända av Svetskommissionen att utbilda enligt IIW:s utbildningsriktlinjer kallas för ATB - approved training body. I tabellen finns alla verksamma utbildare som har tillstånd att starta kurser inom IW- internationell svetsare. Dessa utbildare är också godkända att utföra svetsvalidering.

Din kursanmälan skickar du till kursanordnaren. Om det finns krav på grundutbildning och praktik ska du skicka med intyg som styrker att du uppfyller kraven när du anmäler dig.

Om du har frågor som inte kursanordnaren kan svara på, hör av dig till Elisabeth Egerblom, tel: 08-120 304 02.

Validering av svetsare

I tabellen finns utbildare för internationell svetsare (IW). De är även godkända validerare för svetsare. Kontakta lämplig utbildare för hjälp med frågor angående validering.

KursanordnareKontakt kursansvarigGodkänd utbildare förGodkänd t.o.m.*

IW

 

 

 

Anders Ljungstedts Gymnasium, Linköping

Esko Norén, 0727-49 92 25

esko.noren@linkoping.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-02-15

Astar AB, Köping

Peter Ringsäter, 0767-25 75 58

peter.ringsater@astar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

21-04-25

Astar Svets och CNC-utbildning, Tierp

Anders Thomasson, 0706-35 32 40

anders.thomasson@astar.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG plåt

21-06-07

Astar AB, Umeå

 

Jimmy Lindman, 0707-74 52 52

jimmy.lindman@astar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-12-05

Astar AB, Örnsköldsvik

Tobias Dahlberg, 0768-00 69 20

tobias.dahlberg@astar.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-06-01

Bessemerskolan, Sandviken

Ari Nurmi, 0700-89 70 26

ari.nurmi@utb.sandviken.se

IW, MMA, MIG/MAG,TIG nivå rör

20-09-28

Brinellgymnasiet, Nässjö

 Per Gustafsson, 0730-74 71 79

per.gustafsson@nassjo.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

21-06-05

Bäckadalsgymnasiet, Jönköping

Peter Klasson, 0703-31 84 64

peter.klasson@jonkoping.se

IW, MMA, MIG/MAG,TIG nivå rör

20-10-27

Campus Oxelösund, Oxelösund

 

Kari Liikanen, 0736-29 14 80

kari.liikanen@oxelosund.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-06-15

Competens Utbildning Sverige AB, Hagfors

Patrik Samuelsson, 010-516 20 55

patrik.samuelsson@competens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-02-23

Competens Utbildning Sverige AB, Ystad

Kari Hanhineva, 040-630 36 59

Kari.hanhineva@competens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG  nivå rör

19-03-22

Ebersteinska Gymnasiet, Norrköping

Kristian Weidenstrauch, 0725-39 0100

kristian.weidenstrauch@norrkoping.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå käl

20-03-23

Ekbackeskolan, Osby

Jörgen Persson, 0709-31 80 81

jorgen.persson@osby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-29

Fredrika Bremer Gymnasierna, Haninge

Joel Andersson, 0706-78 36 43

joel.andersson@haninge.se

IW, MMA,MAG nivå käl

19-05-06

GL Kompetens AB, Gällivare

Göran Johansson, 0706-34 11 63

goran@gl-kompetens.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

21-06-20

Furuhedsskolan, Kalix

Jim Kenning, 0730-98 97 18

jim.kenning@kalix.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG och Gas nivå rör

18-10-06

Hagströmska Gymnasiet, Falun

Anders Andersson, 0725-15 80 57

anders.andersson@hagstromska.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-12-15

Hushagsgymnasiet, Borlänge

Roger Bruhn, 0703-27 82 74

roger.bruhn@edu.borlange.se

IW MMA, MIG/MAG nivå rör

20-06-02

Härjedalens Gymnasium, Sveg

Bengt-Olof Johansson, 0706-07 29 13

bengt-olof.johansson@zonline.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

under revision

Högsby Utbildningscenter, Högsby

Bertil Österlind, 0491-292 27

bertil.osterlind@huc.hogsby.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-11-21

Jobbcenter, Botkyrka kommun

Jari Rauhala, 0761-15 00 29

jari.rauhala@botkyrka.se

IW, MMA nivå plåt

20-01-24

Jämtlands gymnasium, Bispgården

Richard Terneborg, 0696-68 12 50

richard.terneborg@jgy.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

20-04-06

Karlfeldtgymnasiet, Avesta

Dan Karlsson, 0226-64 56 03

dan.a.karlsson@avesta.se

IW MMA, MIG/MAG nivå rör

19-05-20

Karlstads Teknikcenter, Karlstad

Staffan Hörnell, 054-540 14 52

staffan.hornell@karlstad.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör


Lernia Utbildning AB, Arvika

Annica Forsberg, 0705-08 40 53

annica.forsberg@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-11-29

Lernia Utbildning AB, Borås

Sven Andorff, 0767-69 92 20

sven.andorf@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-01-20

Lernia Utbildning AB, Eskilstuna

Tony Andersson, 0760-16 16 73

tony.andersso62@gmail.com

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-05-29

Lernia Utbildning AB, Gnosjö

Peter Heningsson, 0722-54 71 74

peter.henningsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-06-01

Lernia Utbildning AB, Göteborg

Niels Hederstedt, 0767-69 92 58

niels.hederstedt@lernia.se

IW MMA nivå rör

20-01-24

Lernia Utbildning AB, Halmstad

Wilson Kee, 0722-54 00 61

wilson.kee@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-02-15

Lernia Utbildning AB, Kalmar

Roland Hildingsson, 0722-54 11 17

roland.hildingsson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-05-09

Lernia Utbildning AB, Karlstad

Mattias Fröding, 0722-54 66 55

mattias.froding@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-06-04

Lernia Utbildning AB, Karlskrona

Jonathan Holgersson, 0722-54 00 33

jonathan.holgersson@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-08-30

Lernia Utbildning AB, Landskrona

Ronny Lindblad, 0722-54 52 80

ronny.lindblad@lernia.se

IW, MMA, MIG/ MAG, TIG nivå rör

19-11-16

Lernia Utbildning AB, Ljungby

Leif Stadig, 0722-54 67 14

leif.stadig@llernia.se

IW, MMA, MIG/ MAG, TIG nivå rör

21-06-01

Lernia Utbildning AB, Luleå

Jonny Osterman, 0703-22 50 44

jonny.osterman@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-09-30

Lernia Utbildning AB, Lycksele

Walter Sjöström, 0722-54 58 93

walter.sjostrom@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-05-15

Lernia Utbildning AB, Malmö

Andreas Jonasson, 0722-54 62 27

andreas.jonasson@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, nivå rör

20-02-13

Lernia Utbildning AB, Nyköping

Mats Adolfsson, 0722-54 32 06

mats.adolfsson@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

19-01-29

Lernia Utbildning AB, Oskarshamn

Roberth Persson, 0722-54 99 33

roberth.persson@lernia.se

IW, MIG/MAG nivå plåt, MMA, TIG nivå rör

21-05-21

Lernia Utbildning AB, Ronneby

Jörgen Osbäck, 0722-54 61 28

jorgen.osback@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-06-20

Lernia Utbildning AB, Sandviken

Abraham Bergman, 0722-54 17 01

abraham.bergman@lernia.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt


Lernia Utbildning AB, Skellefteå

Alex Landoni, 0722-54 32 16

alex.landoni@ernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-06-08

Lernia Utbildning AB, Skövde

Kjell Gullberg, 0730-69 75 81

kjell.gullberg@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-11-16

Lernia Utbildning AB, Stockholm

Marjan Bozic, 0723-66 54 07

marjan-bozic@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-05-29

Lernia Utbildning AB, Sundsvall

Paul Sjöqvist, 0702-05 84 62

paul.sjoqvist@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-08-30

Lernia Utbildning AB, Säffle

Andreas Björklund, 0722-54 65 20

andreas.bjorklund@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-06-01

Lernia Utbildning AB, Södertälje

Daniel Broberg, 0725-502279

daniel.broberg@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-11-08

Lernia Utbildning AB, Trollhättan

Mehmed Aleckovic, 0705-08 47 12

mehmed.aleckovic@lernia.se

IW, MAG nivå käl

21-03-26

Lernia Utbildning AB, Valdemarsvik

Rikard Häggmark, 0722- 54 00 78

rikard.haggmark@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-05-25

Lernia Utbildning AB, Vimmerby

Rikard Häggmark, 0722- 54 00 78

rikard.haggmark@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-05-25

Lernia Utbildning AB, Värnamo

Leif Stadig, 0722-54 67 14

leif.stadig@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-04-13

Lernia Utbildning AB, Västerås

Milad Sojodi, 0722-54 54 00

milad.sojodi@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-09-15

Lernia Utbildening AB, Växjö

Rune Ståhlberg, 0735-42 74 11

rune.stahlberg@lernia.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivår rör

19-09-30

Lernia Utbildning AB, Örebro

Lars Gustafsson,0705-54 63 49

lars.gustavsson@lernia.se

IW, MIG/MAG nivå plåt, TIG nivå rör

Starttillstånd

Lernia Utbildning AB, Östersund

Erik Eng, 0722-54 59 90

erik.eng@lernia.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

19-08-31

Marks Gymnasieskola, Kinna

Esad Mehmedovic, 0706-21 25 37

esad.mehmedovic@mark.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

21-03-04

Martin Koch-gymnasiet, Hedemora

Roland Cardenström, 0225-342 91

roland.cardenstrom@hedemora.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå rör

20-06-13

Montico Kompetensutveckling AB, Motala

Hassan Eshgi Vardanil, 0141-22 35 21

hassan.eshgivardani@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-04-04

Montico Kompetensutveckling AB, Norrköping

Erich Oskarsson, 011-500 10 50

erich.oskarsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-02-22

Montico Kompetensutveckling AB, Olofström

Joakim Nilsson, 0454-20 09 99

joakim.nilsson@montico.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG och Gas nivå rör

19-12-15

Montico Kompetensutveckling AB, Västervik

Christian Hummelgren, 0490-4400 11

christian.hummelgren@montico.se

IW MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-01-24

Mälardalens Tekniska Gymnasium, Södertälje

Anders Johansson, 0737-45 34 07

anders.j@malardalenstekniska.se

IW, MMA nivå rör


Parkskolan, Örnsköldsvik

Sören Byström, 0660-88368

sb@park.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

19-04-20

Peder Skrivares skola, Varberg

Morgan Karlsson, 0705-69 82 24

morgan.karlsson@varberg.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt, TIG nivå rör

21-03-16

Stjerneskolan, Torsby

Ante Persson, 0706-85 17 11

ante.persson@edu.torsby.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

20-02-04

Sundsvalls gymnasium

Per Hallkvist, 0722-46 67 43

per.hallkvist@skola.sundsvall.se

IW, MMA nivå plåt, MIG/MAG nivå rör

20-06-01

Sweden High Tech Welding Team AB, Arvika

Mikael Björkholtz, 0570-132 10

mikael@htwt.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-07-28

Söderslättsgymnasiet, Trelleborg

Magnus Österberg, 0410-73 36 88

magnus.osterberg@skola.trelleborg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå käl

21-04-13

Tannbergsskolan, Lycksele

Anders Åström, 0722-44 03 11

anders.astrom@edu.lycksele.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå plåt

20-10-05

Veldi AB, Eksjö

Tina Niska, 0736-87 83 78 

tina.niska@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-04-11

Veldi AB, Jönköping

Jarmo Maaninka, 0708-23 79 61

jarmo.maaninka@veldikompetens.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

19-08-30

Viskastrandsgymnasiet, Borås

Lis Hein, 0733-60 28 60

lis.hein@edu.boras.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

21-06-19

Vuxenutbildningen Masugnen, Lindesberg

Jan Holmberg, 0581-816- 55

jan.holmberg@lindesberg.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

Starttillstånd

Yrkesakademin AB, Borlänge

Thomas Söderström, 023-584 91

thomas.soderstrom@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

21-05-16

Yrkesakademin, Fagersta

Ulf Engström, 0223-101 50

ulf.engstrom@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-02-24

Yrkesakademin, Kalix

Sören Harild Jensen, 0725-89 88 76

soren.harild-jensen@ya.se

IW, MMA, TIG nivå rör, MIG/MAG nivå plåt

19-08-31

Yrkesakademin, Karlskoga

Frank Nagy, 0704-57 14 87

frank.nagy@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

20-02-24

Yrkesakademin AB, Ludvika

Mats Jansson, 0240-101 90

mats.jansson@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

18-06-05

Yrkesakademin AB, Mora

Benny Kober, 023-589 81

benny.kobler@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

21-05-31

Yrkesakademin AB, Söderhamn

Sakari Kajaus, 0270-703 85

sakari.kajaus@ya.se

IW, MMA, MIG/MAG, TIG, Gas nivå rör

20-12-18

Älvdalens Utbildningscentrum AB

Jonny Hahlin, 0251-597071

jonny.hahlin@alvdalen.com

IW, MMA, MIG/MAG, TIG nivå rör

under revision

Ängelholms Gymnasieskola

Magnus Jonsson, 0431-468753

magnus.jonsson@engelholm.se

IW, MMA, MIG/MAG nivå käl

21-08-24

 

*Ibland får skolor och utbildare dispens med tiden för att korrigera avvikelser vid revisioner. Därför förekommer det utbildare i listan vars formella godkännande har gått ut. De utbildarna har fortsatt rätt att starta utbildningar och blir godkända då avvikelserna är stängda.

Skolor som har mist sitt godkännande eller valt att avlsuta sin IW-utbildning plockas bort från listan.


Senast ändrad av:

Marie-Louise Enerlöv
28 augusti 2018


Svetskommissionen  Box 5073, 102 42 Stockholm  Tel: 08-120 304 00  E-post: info@svets.se