Svetskommissionen är en teknisk branschorganisation för fogande industri. Vi jobbar med standardisering, forskning och utbildning. Svetskommissionens viktigaste uppgift är att verka för våra medlemmars intressen.

Medlemsförteckning

Garantföretag

AGA Gas AB, Lidingö
ESAB AB, Göteborg
SSAB Emea AB, Borlänge

Ordinarie medlemmar

3D MetPrint AB, Älmhult
3M Svenska AB, Sollentuna
A Kihlander Engineering, Skultuna
A.G.Johanssons Metallfabrik AB, Kolbäck
AAA Certification AB, Gråbo
AB Sundholm Welding, Köping
AB Svenska Wavin, Eskilstuna
AB Svetsteknik, Västra Frölunda
ABB AB, Västerås
ABB AB, Power Transformers, Ludvika
AFG Engineering AB, Fagersta
AL Svetskonsult, Degerfors
Alexander Binzel AB, Limhamn
Alfa Laval Tumba AB, Eskilstuna
Alvenius Industrier AB, Eskilstuna
Amec Foster Wheeler Energi AB, Norrköping
Andritz AB, Örnsköldsvik
Anker AB, Varberg
Arbetsmiljöverket, Stockholm
Arbets- och Miljömedicin / Sahlgrenska universitetssjukhus, Göteborg
Areva NP Uddcomb AB, Karlskorna
Assemblin VS AB, Västra Frölunda
Astar AB, Jönköping
Atlas Copco Rock Drills AB, Örebro
AxMek AB, Ljungby
Axson Teknik AB, Västra Frölunda
Benteler Aluminium Systems Sweden AB, Skultuna
BillerudKorsnäs Skog & Industri AB, Frövi
Birstaverken AB, Sundsbruk
Bjärke Stål AB, Sollebrunn
Björnbergs Industri AB, Hägersten
Bluer AB, Sävedalen
Boliden Mineral AB, Skelleftehamn
British Steel BSUK Steel AB, Tollered
Brogren Industries AB, Älvängen
Bromma Stål AB, Bromma
Bröderna Jansson-Nissavarvet AB, Halmstad
C Lundqvist Maskin & Verktyg AB, Hägersten
C.I. Pihl AB, Göteborg
Cargotec Sweden AB/MacGregor Cranes, Örnsköldsvik
Castolin Scandinavia AB, Hisings Backa
Caverion Industria Sverige AB, Solna
CCI Valve Technology AB, Säffle
CH Industry AB, Eskilstuna
CLRcon AB, Västra Frölunda 
Competens Svetsutbildning Sverige AB, Stockholm
Connector L Augustsson AB, Västerås
Contiga AB, Norrtälje
Corema AB, Partille
CSM NDT Certification AB, Karlskoga
Dala Rail & Snow , Borlänge
Daniel Broo AB, Västerhaninge
De la Gardiegymnasiet, Lidköping
Dekra Industrial AB, Sundsvall
Dellner Couplers AB, Falun
DNV GL Sweden AB, Solna
Drivex AB, Edsbyn
Dunderbo Engineering, Norgberg
Duroc Laser Coating AB, Luleå
DynaMate AB, Södertälje
Eberspächer Exhaust Technology AB, Nyköping
EBM Montage AB, Listerby
EFD Induction AB, Västerås
EK-kyl AB, Torshälla
Ekström & Son Engineering AB, Kristianstad
Electro Heat Sweden AB, Göteborg
Elkapsling AB, Ånge
Ellagro Örebro AB, Örebro
Energiföretagen Sverige - Swedenergy AB, Stockholm
Energigas Sverige, Stockholm
Enertech AB, Ljungby
ENW Varberg AB, Varberg
Eskilstuna Energi & Miljö Aktiebolag, Eskilstuna
EuroMaint Rail AB, Solna
EWP Windtower Production AB, Malmö
Exova AB, Linköping
Exportreform TLO AB, Nacka
ExTe Fabriks AB, Färila
Ferruform AB, Luleå
Force Technology Sweden AB, Borlänge
Forsmarks Kraftgrupp AB, Östhammar
Fromells VIP teknik AB, Timrå
Furhoffs Rostfria AB, Skövde
GasIQ AB, Stenkullen
GCE Norden AB, Malmö
Gerdins Components AB, Mjällom
Getinge Sterilization AB, Växjö
GKN Aerospace Sweden AB, Trollhättan
GL&V Sweden AB, Stockholm
GPA Flowsystem AB, Hjärnarp
GTL Svetskontroll, Vårgårda
Gunnar Klingstrand AB, Göteborg
Göteborgs Spårvagnar AB, Göteborg
Haki AB, Sibbhult
Hallingplast Sverige AB, Alingsås
Hanell Entreprenad AB, Gävle
Heda Skandinavien AB, Nyköping
Hylte Svets AB, Hyltebruk
Höganäs AB, Höganäs
Iggesunds Bruk AB, Iggesund
IGM Nordic AB, Lidköping
Indupipe AB, Gävle
Industri Prefab Smide AB, Långviksmon
Industrispår AB, Ystad
Infranord AB, Solna
Infratek Sverige AB, Stockholm
Inlight Solutions AB, Örebro
Inovyn Sverige AB, Stenungsund
Inspecta Sweden AB, Stockholm
IVAB Infjärdens Värme AB, Piteå
Janstis Svets & Mek AB, Visby
JE:s Svets & Smide AB, Salsjö-Boo
Jernbro Industrial Services AB, Finspång
Jernkontoret, Stockholm
Jit Mech se Produktion AB, Robertsfors
Jitech AB, Tingsryd
Jobbcenter Botkyrka, Tumba
Joh Sjö Industri AB, Norrköping
JSH Svetskvalitet, Partille
JTJ Svetskompetens, Östersund
Kiruna Wagon, Kiruna
KM Spårservice i Falun AB, Falun
Konstruktiv AB, Örebro
KTH Institutionen för hållfasthetslära, Stockholm
KUKA Nordic AB, Västra-Frölunda
Lasa Schienentechnik Gmbh, Weyhe
Lecor Stålteknik AB, Kungälv
Leonhard Weiss GmbH & Co KG, Norway
>>Lernia Utbildning AB, Stockholm
Lesanco APS, Gentofte DK
Liber AB, Solna
Lincoln ElectricEurope B.V., The Netherland
Linde Metallteknik AB, Helsingborg
Linnéuniversitetet, Kalmar
Ljungby Maskin AB, Ljungby
Lloyd's Register EMEA, Göteborg
Lodeby Konsult & Fastighet, Alafors
LogWeld AB, Nyhammar
Lucksta Energy AB, Matfors
Luna Verktyg & Maskin AB, Alingsås
Läreda Mekan AB, Hässleholm
Lönneberga Mekaniska Verkstads AB, Lönneberga
M-Svets, Arboga
Markverkstaden Skövde (FMV), Skövde
Mastec Components AB, Dalstorp
Mechanical welding technology Norr AB, Hedenäset
Meltolit AB, Västra Frölunda
Mercado Produktion, Halmstad
Metalock Engineering Sweden AB, Göteborg
Metco Norden (filial), Stockholm
Metso Minerals (Sweden) AB, Sala
MH Engineering AB, Karlskoga
Migatronic Svetsmaskiner AB, Tollered
Montico Kompetensutveckling AB , Tranås
Montico Teknik AB, Skoghall
Mora Mast AB, Mora
Motala Train AB, Motala
MVR Service AB, Motala
MW Power AB, Sävsjö
Mälarenergi AB, Västerås
NDT Training Center AB, Västerås
Nederman Holding AB, Helsingborg
Nibab Industriservice, Kolmården
Nitator i Oskarström AB, Oskarström
Nordcert AB, Stockholm
Nordic Welding Engineering AB, Forsa
Nordholms Industriinstallationer AB, Henån
Nordisk Svets Kontroll AB, Varberg
Norsk Sveiseteknikk AS, Norge
NT Smidesteknik AB, Järfälla
Nybergs Mekaniska Verkstad AB, Kiruna
Nynas AB, Nynäshamn
Oerlikon Sverige AB, Limhamn
OKG AB, Oskarshamn
Pallco AB, Ekenässjön
Parker Hannifin AB, Falköping
Peab Grundläggning AB, Järfälla
PEMA People AB, Norrköping
Permanova Lasersystem AB, Mölndal
Permascand AB, Ljungaverk
Perstorp Oxo AB, Stenungsund
Pferd-VSM AB, Lidingö
PNP Teknik AB, Eslöv
Posiva Oy, Eurajoki Finland
Praxair Svergie AB, Köping
Prosweco AB, Stockholm
Qatalys AB, Mora
RFR Solutions AB, Landskrona
Ringhals AB, Väröbacka
RK Teknik i Gusum AB, Gusum
Ruukki Sverige AB, Virsbo
Rydin Industrisvets AB, Gråbo
RZ ABAK, Trollhättan
RZ Kils Verkstad AB, Kil
Saab Kockums AB, Karlskrona
Saint-Gobain Abrasives AB, Sollentuna
Saltängens Mekaniska Verkstads AB, Norrköping
SAPA Heat Transfer AB, Finspång
SCA Obbola AB, Obbola
ScandRail, Ludvika
Scania CV AB, Södertälje
Shiloh Industries AB, Olofström
Siemens Industrial Turbomachinery AB, Avd GC
, Trollhättan
Signal och Banbyggarna, Borlänge
Signalbolaget AB, Borlänge
Siljan Allards AB, Rättvik
Sitab - Sandvikens Industritekniska AB,Sandviken
Sjötofta Stålmontage AB, Sjötofta
Smurfit Kappa Kraftliner Piteå, Piteå
SP Sveriges Tekniska Forskningsinstitut, Göteborg
SRM Smide, Reparation och Montage AB, Nykil
Stans & Press AB i Olofström,Vilshult
Stena Stål AB, Nybro
Stockholms Läns Landsting, Stockholm
Strandmöllen AB, Ljungby
Strukton Rail AB, Nacka
Strålsäkerhetsmyndigheten, Stockholm
Strömsholmen AB, Tranås
Ståthöga MA Teknik AB, Norrköping
Sundsvall Energi AB, Sundsvall
Sundsvalls Mekaniska Verkstad AB, Sundsvall
Sweden High Tech Welding Team AB, Arvika
Svensk Fjärrvärme AB, Stockholm
Svensk Kärnbränslehantering, Oskarshamn
Svenska Bult & Motståndssvets AB, Göteborg
Svenska Elektrod AB, Solna
Swerea KIMAB, Kista
Svets & Inspektion i Sydsverige AB, Södra Sandby
Svets & Montage Industri Partner AB, Sölvesborg
Svets & Robotteknik i Småland AB, Växjö
Svetsansvarig i Sverige AB, Hjortsberga
SvetsCenter AB, Gävle
SvetsRådet AB, Stockholm
Svetsteknik i Kristianstad AB, Kristianstad
Svevia AB, Solna
Södra Cell Mörrum AB, Mörrum
Tata Steel International (Sweden) AB (fd Corus UK Limited), Göteborg
Tech Products Sweden AB, Göteborg
TeknoDetaljer i Järfälla AB, Järfälla
Tetra Pak Processing Components AB, Lund
Titech System AB, Tidaholm
Tools Sverige AB, Stockholm
Torverk Industrial Doors AB, Torsby
Toyota Material handling Manufacturing Sweden AB, Möjlby
Trafikverket, Borlänge
Trafikverket Trafiverksskolan, Ängeholm
TRK Kontrolladministration AB, Malmö
Trk-Kvalitetsteknik AB, Stenungsund
Trumpf Maskin AB, Alingsås
Tube Tec AB, Torsås
Tumba AB, Svalöv
Tuvab Industriutbildningar AB, Jönköping
TÜV NORD Sweden AB, Helsingborg
Uddevalla Finmekanik AB, Uddevalla
Umeå Byggsmide, Umeå
Valmet AB, Sundsvall
Waltech Components AB, Vansbro
Vattenfall AB Värme Norden, Uppsala
Vattenfall Services Nordic AB, Stockholm
VBG Group Truck Equipment AB, Vänersborg
Weld on Sweden, Växjö
Venoby Fastigheter AB, Mariestad
Veolia Sweden AB, Stockholm
Verktyg & Mekanik AB, Katrineholm
Westinghouse Electric Sweden AB, Västerås
VEÅ AB, Sävsjö
Wibe AB, Mora
Vinbergs Mekaniska AB, Falkenberg
Wingafield Svets & Strålkontorll AB, Vingåker
voestalpine Böhler Welding Nordic AB, Avesta
voestalpine Schienen GmbH, Stockholm
Volvo Bussar AB, Göteborg
Volvo Tryck Corporation AB, Göteborg
Vossloh Nordic Switch Systems AB, Ystad
VR Track Oy, Finland
WTW Weld Tech Welding AB, Surahmmar
VYT AB, Vingåker
Väderstad AB, Väderstad
Wärtsilä Sweden AB, Göteborg
Vörå Stålbygge AB, Vörå Finland
Xylem Water Solutions Manufacturing AB (fd ITT Flyg AB), Emmaboda
Yaskawa Nordic AB, Torsås
Yrkesakademin AB, Falun
Zivko Cindric Konsult AB, Göteborg
ÅF-Industry AB, Gävle
ÖMV AB, Örnsköldsvik 
Örnalp Unozon AB, Örnsköldsvik

Ordinarie medlemmar, utbildare

Aleholmsskolan, Sävsjö
Anders Ljungstedts Gymnasium, Linköping
Arbets- och Kompetenscenter Plåt & Svets, Tumba
Arbets- och Miljömedicin / Sahlgrenska universitetssjukhus, Göteborg
Bessemarskolan, Sandviken
Bobergsgymnasiet, Ånge
Brinellgymnasiet, Nässjö
Bromangymnasiet, Hudiksvall
Bäckadalsgymnasiet, Jönköping
Carl Wahren Gymnasium, Hallstavik
Carlsund utbildningscentrum, Motala
CentrumVux Haninge Kommun, Haninge
Dackeskolan, Mjölby
De la Gardiegymnasiet, Lidköping
Dragonskolan, Umeå
Ebersteinska gymnasiet, Norrköping
Eduki AB, Yxlan
Ekbackeskolan, Osby
Falkenbergs Gymnasieskola, Falkenberg
Fenix Kunskap & Kulturcentrum, Vaggeryd
Fredrika Bremergymnasierna, Haninge
Furuhedsskolan, Kalix
Fyrisskolan, Uppsala
Gullmarsgymnasiet, Lysekil
Haganässkolan, Älmhult
Hjalmar Lundbohmsskolan, Kiruna
Hjalmar Strömerskolan, Strömsund
Holavedsgymnasiet, Tranås
Hushagsgymnasiet, Borlänge
Härjedalens gymnasium, Sveg
Hässleholms gymnasieskolor Jacobsskolan, Hässleholm
Högbergsskolan IP, Tierp
Högsby Utbildningscenter, Högsby
Högskolan Väst, Trollhättan
Johannisbergs Ungdomshem, Kalix
Jämtlands Gymnasium Bispgården, Österund
Jämtlands Gymnasium Fyrvalla, Östersund
Kaplanskolan, Skellefteå
Karlbergsgymnasiet Industriprogrammet, Åmål
Karlfeldtgymnasiet, Avesta
Katrineholms Tekniska College, Katrineholm
Kattegattgymnasiet
, Halmstad
Kavelbrogymnasiet, Skövde
Knut Hahnsskolan
, Ronneby
Kunskapsförbundet Väst, Vännersborg
Laestadiusskolan, Pajala
Lernia Utbildning AB, Stockholm
Liljaskolan, Vännäs
Lindholmens tekniska gymnasium, Göteborg
Luleå Gymnasieskola, Luleå
Lärcentrum Vansbro, Vansbo
Lövsta Landsbygdscentrum, Romakloster
Marks Gymnasieskola, Kinna
Martin Koch-gymnasiet, Hedemora
Masugnen Lärcentrum, Lindesberg
Mimers Hus Gymnasium Väst, Kungälv
Montico Kompetensutveckling AB, Tranås
Möckelngymnasiet, Karlskoga
Mönsteråsgymnasiet, Mönsterås
Nordenbergsskolan, Olofström
Nya Verkstadsskolan, Landskrona
Nyströmska skolan, Valdemarsvik
Nösnäsgymnasiet, Stenungsund
Parkskolan, Örnsköldsvik
Peder Skrivares Skola, Varberg
Polhemsskolan, Gävle
Praktiska Sverige AB, Gävle
Rinmangymnasiet, Eskilstuna
Rudbecksgymnasiet, Tidaholm
Slottegymnasiet, Ljusdal
Spångbergsgymnasiet, Filipstad
Stenforsaskolan, Gymnasiet, Sibbhult
Stjerneskolan, Industriprogrammet, Torsby
Sundsvalls Gymnasium, Sundsvall
Söderslättsgymnasiet, Trelleborg
Tannbergsskolan, Lycksele
Taserudsgymnasiet, Arvika
Teknikcollege Allhamra, Kisa
Torsbergsgymnasiet, Bollnäs
Trafikverket Järnvägsskolan, Ängelholm
Tumab AB, Svalöv
Uddevalla Gymnasieskola, Uddevalla
Uppvidinge gymnasieskola, Åseda
Utvecklingscenter Friskola, Oxelösund
Vadsbo gymnasiet
, Mariestad
Vansbro Utbildningscenter
, Vansbro
Vasagymnasiet
, Arboga
Veldi AB, Jönköping
Viskastrandsgymnasiet, Borås
Voxnadalens gymnasium, Edsbyn
Västerbergslagens Utbildningscentrum, Ludvika
Wasaskolan
, Tingsryd
Wijkmanska gymnasiet, Västerås
Yrkesakademin i Österbotten (fd Vocana Yrkesinstitut), Närpes
Yrkesakademin AB, Falun
Yrkesskolan Optima, Jakobstad Finland
Älvdalens Utbildningscentrum, Älvdalen
Älvstrandsgymnasiet, Hagfors
Ängelholms Gymnasieskola, Ängelholm

Aktivitetsrelaterade medlemmar

Federal Mogul Göteborg AB, Göteborg
Flamsprutarna AB, Ystad
H.C Starck, Billdal
PTC Innovation AB, Trollhättan
Recotech AB, Arboga
Skandinavisk Ytförädling AB, Eslöv
Spraytema AB, Strängnäs

Georg Fischer AB, Älvsjö
Svanesunds Rör AB, Svanesund

Lasergruppen

Aga Gas AB, Lidingö
Air Liquide Gas AB,Mölndal
Automatlego i Bergkvara AB, Bergkvara                                        
CEPA Steeltech AB, Lund                                   
Dala Plåtteknik AB, Borlänge
Din Maskin AB, Värnamo
Ferruform AB, Luleå
GKN Aerospace Engine Systems Sweden, Trollhättan
GKN Driveline Köping AB, Köping
Husqvarna Construction Products Sweden
, Jönköping
Höganäs AB, Höganäs
Högskolan Väst, Trollhättan
Laser Machining Inc. LMI AB, Nås
Lasernova AB, Östersund     
Lasertech LSH AB, Karlskoga
Levitronics Lasersystem AB, Norrfjärden
Luleå Tekniska Universitet, Avd för produktionsutveckling, Luleå
Metco Norden Filial, Stockholm
Meritor HVS AB, Lindesberg       
NKC Manufacturing Sweden
AB, Göteborg 
Pepab Produktionspartner AB, Söderhamn
Permanova Lasersystem AB, Mölndal
Praxair Svergie AB, Köping
Prototal AB, Jönköping     
Ringhals AB, Väröbacka                 
Sandvik Materials Technology AB, Sandviken     
Sapa profiler AB, Vetlanda
Sapa Technology AB, Finspång
Scania CV AB, Södertälje
Siemens Industrial Turbomachinery AB, Finspång
SSAB Emea AB, Borlänge
SSAB Oxelösund AB, Oxelösund
Strandmöllen AB, Ljungby
Swegon AB,  Kvänum     
Swerea Kimab AB, Stockholm
Teknikcentrum i Gnosjö AB, Gnosjö
Tetra Pak Dairy & Beverage Systems AB, Lund       
Transpo Konstruktions AB,  Älmhult       
Trumpf maskin AB, Alingsås
Wedholms AB, Nyköping             
Westinghouse Electric Sweden AB, Västerås     
Wugang Tailored Blanks Sweden AB, Olofström
Volvo Construction Equipment, Arvika                             
Volvo Construction Equipment AB, Eskilstuna
Volvo Car Corporation, Göteborg                             
Volvo Lastvagnar AB, Umeå                             
Volvo Powertrain Corporation AB, Göteborg
Väsman Invest Laserteknik AB, Ludvika                             
Ålö AB, Umeå                             

PDF

Senast ändrad av: Ingela Sterner
20 oktober 2017

 


Bli medlem

Ett medlemskap i Svetskommissionen säkrar era möjligheter till ökad lönsamhet.

1. Kostnadsfri rådgivning
2. Information om standarder
3. Fogningstekniskt nätverk
4. Tidningen Svetsen

Kontakta oss

Besöksadress:
Grev Turegatan 12A
Visa på kartan ›

Postadress:
Box 5073
102 42 Stockholm

Telefon, växel:
08-120 304 00

E-post:
info@svets.se

Svetskommissionen  Box 5073, 102 42 Stockholm  Tel: 08-120 304 00  E-post: info@svets.se